בטיחות וגיהות

שאלות ותשובות


מידע על אבן קיסר, אבק סיליקה בר-נשימה, בטיחות ותקנות בתעשיית האבן

שאלות ותשובות


 1. מהם סיליקה וקוורץ?

  סיליקה גבישית (או קוורץ), אחת התרכובות הנפוצות על כדור הארץ, היא תרכובת כימית של צורן וחמצן הנקראת צורן דו-חמצני (SiO2). סיליקה גבישית היא מינרל טבעי המצוי באבן, סלעים וקרקע.

  התרכובת SiO2 קיימת בטבע בצורות שונות, ביניהן צורות אמורפיות (כגון זכוכית טבעית וצמר סלעים) וצורות גבישיות (כגון קוורץ).

  הסיליקה הגבישית נוצרת בטבע בתנאים של חום ולחץ והיא מהווה את המרכיב העיקרי של חול אשר נוצר משחיקה של סלעים.

 2. מהם משטחי קוורץ מתוצרת אבן קיסר?

  משטחי קוורץ של אבן קיסר הינם פתרון איכותי ומתקדם למשטחי עבודה במטבח ואמבטיה, ריצוף, חיפויי קירות ויישומי פנים אחרים. הם מיוצרים מחומרי גלם המכילים עד 90%~ חומרים אנאורגניים שמקורם באבן, כגון סוגי חול המכילים חול קוורץ/סיליקה גבישית, קריסטובליט, פלדספר, זכוכית ומראות בצירוף שרפים פולימריים ופיגמנטים איכותיים.

  משטחי הקוורץ של אבן קיסר נמצאים כיום בשימוש במיליוני בתים ברחבי העולם, וכן בסביבות רבות המחייבות סטנדרטים קפדניים ביותר של ניקיון וסטריליות, כגון: מעבדות הפיתוח של חברת התה טווינינגס, (Twinings) בלונדון, בית החולים אסותא בתל אביב, רשת בתי הקפה סטארבקס (Starbucks) בארה”ב ובקנדה, רשת מקדונלדס באוסטרליה וכן במסעדות רבות ברחבי העולם.

 3. מהו אבק סיליקה בר-נשימה ומדוע הוא מסוכן?

  עיבוד חומרים המכילים קוורץ מייצר בדרך כלל חלקיקי אבק סיליקה גבישית. חלק מאבק הסיליקה הגבישית מכיל חלקיקים זעירים שהינם ‘נשימים’; כלומר, שניתן לנשום אותם, והם זעירים מספיק כדי לעבור את ההגנות של הגוף ולחדור לריאות. עובדים לא מוגנים הנושמים חלקיקי סיליקה גבישית זעירים נמצאים בסיכון לסיליקוזיס (ראה מטה) ונזקי בריאות קשים אחרים.

 4. מהי סיליקוזיס?

  סיליקוזיס הינה מחלת ריאות מתקדמת )פרוגרסיבית( קשה, ולפעמים אף קטלנית. מחלת הסיליקוזיס גורמת לפגיעה תמידית בריאות. חלקיקי אבק סיליקה גבישית נלכדים ברקמת הריאה, גורמים לדלקת, לתהליך של צילוק, ומפחיתים את יכולת הריאות לקלוט חמצן. התסמינים של מחלת הסיליקוזיס עלולים לכלול קוצר נשימה, שיעול ועייפות. אמצעי בטיחות הכוללים עיבוד ‘על רטוב’ ושימוש בציוד מגן נשימתי אפקטיבי יצמצמו את האבק הננשם ויכולים למנוע את המחלה.

 5. האם ניתן למנוע את הסיכונים הנובעים מאבק סיליקה גבישית?

  כן. ניתן לצמצם ולבקר את החשיפה לאבק סיליקה גבישית ואת הסיכונים העשויים להיגרם לחשיפתו.

  הדרך הטובה ביותר למניעת החשיפה לאבק הסיליקה הגבישית הינה מניעת היווצרותו באמצעות שימוש במכונות וגם בטכניקות עיבוד רטובות. כלומר, ביצוע עבודות החיתוך, ההשחזה והליטוש באמצעות (CNC) חיתוך ועיבוד שבבי כלים המשתמשים במים. פתרון הנדסי נוסף הוא שימוש במערכות אוורור וסינון המיועדות לאיסוף חלקיקי האבק המזיק. אם אמצעי ההגנה הללו אינם נמצאים, על העובדים ללבוש אמצעי הגנה )ציוד מגן נשימתי( בהתאם לסוג ורמת החשיפה לאבק המזיק. עליך להעריך ולוודא שרמת החשיפה התעסוקתית לאבק סיליקה גבישית מרחף הנה מתחת לגבול החשיפה המותר בחוק. בנוגע לעבודה בסביבות המכילות אבק מזיק, עליך להכיר וליישם תמיד את כל החוקים והתקנות הרלוונטיים.

 6. מי אחראי להבטחת בריאותם ובטיחותם של עובדי עיבוד האבן?

  בעלי ומנהלי המפעלים לעיבוד אבן נושאים באחריות לשמירה על בריאות ובטיחות עובדיהם, בכל העניינים הקשורים לעבודה במפעלים האלה. על בעלי המפעלים, מנהליהם ועובדיהם ליישם את כל נהלי הבריאות והבטיחות הנדרשים, הכוללים, בין הייתר: ניטור אוויר, שימוש בתהליכי עבודה נאותים, בקרות הנדסיות וציוד מגן אישי, כדי להבטיח שעובדיהם יהיו מוגנים כהלכה מפני החשיפה לסיליקה. המעסיק ובעל המפעל לעיבוד אבן אחראים לספק לעובדים את כל ההדרכה, האזהרות, המידע, הכלים ואמצעי הבטיחות הנדרשים כדי להגן עליהם מפני הסכנות הכרוכות בחשיפה לאבק סיליקה גבישית, ולאכוף יישום של כל אמצעי הבטיחות על ידי העובדים. העובדים מצדם אחראים ליישום מלא של הוראות הבטיחות. במאמץ משותף של המעסיק והעובדים, מקום העבודה יכול להיות סביבה בריאה יותר עבור כולם.

 7. האם משטחי אבן-קיסר בבתי המגורים יכולים להזיק לצרכן לאחר התקנתם?

  בשום פנים ואופן לא. משטחי הקוורץ של אבן-קיסר אינם רעילים ובטוחים לחלוטין לשימוש ביתי.

 8. האם משטחי אבן-קיסר יכולים להזיק במהלך ההתקנה או התיקון בבית הצרכן?

  הסיכון הבריאותי טמון בתהליך העיבוד של הלוחות, במידה שאינו מבוצע בהתאם לדרישות החוקיות לבריאות ובטיחות. לטכנאי המקצועי המבצע את תהליכי העבודה האלה יש את הידע והכלים הנדרשים כדי להגן על עצמו מפני אבק הסיליקה. כמו בכל מקום שבו מבוצע עבודה טכנית מקצועית, שום אדם מלבד הטכנאי המקצועי לא צריך להיות נוכח סמוך לאזור שבו מתבצעת העבודה.

 9. האם אבן קיסר עומדת בתקנים התעשייתיים של בריאות וסביבה?

  משטחי הקוורץ של אבן קיסר עומדים בתקנים התעשייתיים המחמירים ביותר לבריאות וסביבה, כפי שרשומים מטה, וכפי שמופיעים באתר האינטרנט של החברה

  מוצרי אבן-קיסר עומדים בתקן הבינלאומי של National Sanitation Foundation המבטיח שמשטחי העבודה שלנו בטוחים בכל סביבות המגע עם מזון.

  כל מפעלי הייצור של אבן קוסר מוסמכים למערכת ניהול סביבתי בהתאם לתקןISO 14001   ומערכת ניהול בריאות ובטיחות בהתאם לתקן (ISO 45001/OHSAS 18001  ארה”ב)

  פועל תחת מערכת ניהול בריאות, בטיחות וסביבה EHS, העומד בדרישות החוקים המדינתיים והפדרליים

  ויוסמך בקרוב גם לתקן ISO 45001.

  אבן קיסר הינה חברה רשומה במועצת הבנייה הירוקה של ארצות הברית USGBC) .United States Green Building Council).

  משטחי אבן קיסר מוסמכים על פי מכון GEI האמריקני, המוודא כי מוצרי אבן קיסר עומדים בתקני פליטת זיהום אוויר המחמירים ביותר.

  לוחות אבן קיסר הממוחזרים מכילים עד 42% קוורץ ממוחזר בדרגת איכות ראשונה מתהליך הייצור (ממוחזר לאחר הייצור). בנוסף, הם מכילים בין 2-25% זכוכית ומראות ממוחזרות טרום צרכן בדגמים שונים. כל אחד מהדגמים האלה הוא בעל תעודת הסמכה מטעם SCS לתכולה הממוחזרת.  

  משטחי אבן קיסר הינם כשרים בזכות הנקבוביות הנמוכה שלהם.

© כל הזכויות שמורות לאבן קיסר

התוכן הכלול באתר זה אינו כולל את כל המידע בנושאים המקצועיים, הבריאותיים והבטיחותיים אותם אתם צריכים להכיר וליישם במלואם בארגונכם.
אבן קיסר אינה מעניקה אחריות כלשהי לגבי איכות הכלים או אמצעי הבטיחות המוצגים באתר זה והתאמתם לצרכיכם.
אין לראות בתוכן הכלול באתר זה כל סוג של ייעוץ מקצועי, רפואי, בריאותי, או משפטי; או כפרשנות לכל חוק, תקנה או תקן.
המעבדים אחראים באופן מלא על בריאות ובטיחות העובדים שלהם ועליהם לדעת וליישם את הוראות הבטיחות הרלוונטיות לארגונם.
עיון באתר זה אינו תחליף לחובה להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות ובטיחות.